Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm Türkiye'de 81 ilimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda da Mardin'de toplam 400 bin metrekare alanda 5 millet bahçesi yapıyoruz." dedi.

Bakan Kurum, Mardin Valiliğini ziyaret ederek, Vali Mahmut Demirtaş ile görüştü. Ziyarette, Mardin'deki Dumlupınar İlköğretim Okulunun 2, 3 ile 4'üncü sınıfının bir dönemini okuyan Bakan Kurum'a, Vali Demirtaş karnesini hediye etti.

Bakan Kurum, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin'in tarihi yapıları, o dar güzel sokakları, içindeki hanları, hamamları ile tüm dünyaya şahsiyetini göstermiş bir şehircilik örneği olduğunu söyledi. Kenti iyi şekliyle korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini dile getiren Kurum, bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanının liderliğinde çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Millet bahçeleri, sosyal konut ve tarihi yapıların güçlendirilmesi, ihya edilmesi kapsamında bir çok projeyi gerçekleştirdiklerini, gerçekleştirmeye devam edeceklerini bildiren Kurum, Mardin'de 3 yıl yaşadığını, Dumlupınar İlköğretim Okulunda eğitim gördüğünü, bu şehrin bir evladı olarak bu şehre hizmet etmenin kendisi için en güzel gurur olduğunu dile getirdi.

MARDİN'E 20 YILDA 50 MİLYAR LİRA YATIRIM

Son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanının medeniyeti merkeze alan şehircilik örneği ve vizyonuyla Mardin'e 50 milyar liralık yatırım kazandırdıklarını ifade eden Kurum, "Eğitim, sanayi ve kültürel alanların ihyası kapsamında çevre şehircilik alanında da 10 milyar liralık yatırımımız var. Devam eden de birçok yatırımımız yine belediyelerimizle birlikte yürütülmektedir. Bugün de çok önemli kararlar aldık. Mali değerine baktığınızda yaklaşık 1 milyar lira tutarında gerek merkezimizde gerek ilçelerimizin tamamında birçok yatırımı yapma ve devam etme kararı aldık." bilgisini verdi.

Daha önce Mardin ve ilçelerinin terörden çok büyük acılar çektiğini anımsatan Kurum, terör örgütünün yuvasız bıraktığı vatandaşlara toplamda 5 bin 51 konutu okullarını, hastanelerini, yeşil alanlarını yaparak teslim ettiklerini bildirdi.

kanının açıkladığı 50 bin ve 100 bin sosyal konut projesi kapsamında da toplamda yatırım değeri 222 milyon lira olan 530 konut projesinin sürdüğünü aktaran Kurum, Mardin merkezde de 100 bin konut projesi kapsamında 830, Artuklu ilçesinde 420 ve Derik ilçesinde 110 konut yapıldığını bildirdi.

İller Bankası Genel Müdürlüğü kanalıyla da bugüne kadar altyapı çalışmasında yaklaşık 2 milyar 700 milyon liralık işi yaparak, vatandaşlara teslim ettiklerini belirten Kurum, şu anda da devam eden 137 milyon liralık 5 projenin bulunduğunu anlattı.